Az Ormánság keleti részén is szólnak a harangok, a nagy harangok. E kis falu temploma 1837-től 1839-ig épült, mivel 1817-ben az egyház szűknek jelezte az akkori templomot, aminek a helyét nem tudjuk, hogy hol volt, de feltélezhetően a mai templomunk helyén.
A ma is pompában álló templomunk kőből, téglából épült. Az írásokból nehezen, de az is kivehető, hogy a fedele, cserépből készült melynek hossza 11, széle 5 1/2, magassága 4öl.
„Bádog tornya a földszintjétől a torony tetején levő Kétfejű sasig 16 öl”
Teljesen meglepő ez a mondat, hogy egy református templom tetején kétfejű sas foglal helyett. A német birodalom megszállása miatt elég sokáig díszitette a templom tetejét a kétfejű sas. Bár mára már csillag őrzi azt a helyet.
„Van benne két harang, az egyik 307 1/2 régifont vetetett 1839. évben 623 forintért”
„Rajta e kör írás olvasható: Öntötte Weinberg Péter pécsett 1839 rajta elölröl egy fiaik saját vérével tápláló Perlikán, hátulján egy Kakas, a két oldalán pedig Két egyforma Virág látható”
Ez a harang, a nagy harang, amit a mai súlyba mérve nem lehet meghatározni. A kis harangról a következőt írta Baditz György lelkész úr.
„ A kissebbik harang 107 régifontot vetetett 1820ban 227 forintér, rajta ez a felirat olvasható: Gegossen Durch Péter Weinberger in fünfkirchen 1820 , elején fent arc, hátulján szt. h. Florijánt ábrázolo képpel”
A kisharangunk érdekesen lett ellátva, fent arccal ábrázoló kép, nem derült ki hogy ki van megjelenítve, viszont a hátulján Szent Florián a tűzoltók védőszentje van feltüntetve. Ezt a harangot sem lehet mai súllyal bemérni, nincs adat az átváltásra.
E harangok valószínűleg az első világháború alatt be lettek olvasztva. Mivel senki nem tudja hírét a régi harangoknak, ezért ez az információ, még nem biztos.
A mai is a templomban lógó harangjaink 1928-ban készültek.
E harangokon a következő írás található.
Nagy harang (700kg): „Isten a mi reménységünk. Öntötte Szlezák László harangöntő 1928 Budapesten”
Kis harang (300kg): „Az Úr énnekem őriző pásztorom. / Isten dicsőségére öntette a drávaszerdahelyi ref. egyház 1928. / Öntötte Szlezák László harangöntő Budapesten.”
E nagy harangunk, mai napig a Kelet-Ormánság legnagyobb harangja.
A két harang mindennap bezengik a falut, és a többi közeli falut. Az alábbi videón hallható a harangok hangja,csendülése.
Selymes Máté
@dravaszerdahelyhistoria